שאלות ותשובות - FAQ

ירדתי במשקל 5 ק"ג במשך חודשיים אך בחודש האחרון איני יורדת כלל למרות שאני מקפידה על תפריט מאוזן ופעילות גופנית. מדוע זה קורה?
ירידה במשקל היא אינה גרף של קו לינארי. לעיתים ישנה עצירה בירידה במשקל ובזמן זה הגוף מסתגל למשקל החדש ונערך לירידה נוספת במשקל. בתקופה זו הגוף מעלה את מסת השריר ומפחית את מסת השומן. אנשים רבים קוראים לשלב זה "שלב התקיעות" אך עם קצת סבלנות הירידה במשקל תימשך.

האם מומלץ לאכול 5 - 6 ארוחות ביום כאשר עושים דיאטה?
המטרה באכילת ארוחות תכופות וקטנות לאורך היום היא איזון רמת הסוכר בדם וויסות מנגנון רעב ושובע. איזון רמת הסוכר בדם מסייעת לירידה במשקל וכן מווסת את מנגנון הרעב והשובע לאורך היום. הארוחות התכופות יוצרות מסגרת אכילה מסודרת ובכך הן מפחיתות את כמות הנשנושים לאורך היום.

מהי השמנה בטנית ומדוע היא מסוכנת?
כאשר אנו עולים במשקל הגוף מעלה את מסת השומן. נהוג כיום לחלק את צורת ההשמנה לשתיים: מתחת לקו המותן ( צורת האגס) ומעל קו המותן (צורת התפוח). כיום ידוע כי צורת ההשמנה המסוכנת היא זו בצורת התפוח, בה עיקר ההשמנה היא סביב הבטן. רקמת השומן העוטפת את הבטן מפרישה הורמונים המעלים את הסיכון למחלת הסכרת, יתר לחץ דם ומחלות לב.

מהו משקל תקין?
נהוג כיום להעריך משקל על פי מדד BMI - Body Mass Index. מדד BMI הוא מדד מסת הגוף הנותן הערכה כמותית האם האדם נימצא במשקל תקין, בעודף משקל או תת משקל. המדד מחושב על פי גובה (מטרים) והמשקל (ק"ג). BMI תקין במבוגרים הינו בטווח 18.5 - 25.

אני בת 53 ונמצאת בתקופת גיל המעבר. בשנה האחרונה אני סובלת מאוד מגלי חום ועצירות וכן העליתי 5 ק"ג במשקלי למרות שלא שיניתי את התזונה שלי. אני מרגישה כאילו המטבוליזם שלי הואט. מה ניתן לעשות?
גיל המעבר אצל נשים מאופיין בירידה ברמות האסטרוגן. ירידה זו גורמת לתופעות כגון: גלי חום, עצירות ולעיתים עליה במשקל כתוצאה מהשינוי ההורמונאלי.
מה שניתן לעשות הוא להגביר את כמות הסיבים בדיאטה(ירקות, פירות, קטניות ודגנים מלאים) וכן להגביר פעילות גופנית על מנת להקל על העצירות. בנוסף לאכול 5 - 6 ארוחות מסודרות ביום על מנת לאזן את רמת הסוכר בדם והמטבוליזם במטרה לסייע לירידה במשקל.
כמובן לצרוך מספיק נוזלים (בעיקר מים) אשר יסיעו גם הם לעצירות.
ניתן להימנע ממזונות מחממים כגון: בצל, שום, תבשילים חריפים ותבלינים חריפים אשר יכולים לתרום לגלי החום.

אני בן 38, עובד כמהנדס מחשבים. לפני כחודשיים התחלתי עבודה חדשה וראיתי כי במקביל התחלתי לסבול מכאבי בטן ועצירות. האם יש קשר בין השניים?
הגורמים לעצירות הינם רבים: חוסר שתייה מספקת, תפריט דל סיבים, חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת לאורך שעות. גורמים נוספים יכולים להיות פסיכולוגיים כגון: סטרס, לחץ בעבודה, עבודה חדשה או סביבה חדשה. אנשים רבים מתקשים להתפנות במהלך היום במקום העבודה מכיוון שאינם מרגשים שם כמו "בבית". הדבר גורם לכך שזמני ההתרוקנות הטבעיים של המעיים נדחים לעיתים יום ואף יומיים והופכים לעצירות. לעיתים זה מלווה בכאבי בטן ותחושת מלאות. מה שניתן לעשות הוא לשתות מספיק נוזלים במהלך היום, להעשיר את התפריט בסיבים ולעשות פעילות גופנית. במקרים של עצירות קשה רצוי לפנות לרופא.

אני בת 32 וסובלת משחלה פוליציסטית. אני נמצאת במהלך טיפולי פוריות והומלץ לי לרדת מעט במשקל במטרה להקל על הכניסה להריון. כיצד קשורה הירידה במשקל לטיפולים ולכניסה להריון?
אחד התופעות המאפיינות נשים הסובלות משחלה פוליצסטית היא עמידות לאינסולין/תנגודת לאינסולין שלעיתים מלווה בעודף משקל. ידוע כיום כי לעיתים התנגודת לאינסולין מונעת כניסה להריון. לכן ההמלצה לנשים אלו היא לרדת במשקל למשקל תקין, לצרוך תזונה מאוזנת ובריאה הדלה בפחמימות פשוטות וכן לעסוק בפעילות גופנית. אלו יסעו בתהליך הירידה במשקל ובהורדת התנגודת לאינסולין. לעיתים ניתן טיפול פומי על ידי תרופת הגלוקופאג' (מטפורמין) המסייעת בהורדת התנגודת לאינסולין.