יוצאים קבוע - עצירות

מהי עצירות?

מבין הפרעות העיכול, עצירות היא הנפוצה ביותר. עצירות (constipation) היא הפרעה במערכת העיכול, שבמסגרתה מתקשה אדם לסלק פסולת צואתית שהצטברה במעיו. עצירות מאופיינת ביציאות לא סדירות, צואה קשה, קשיים וכאב בזמן היציאה והיעדר תחושת התרוקנות מעיים לאחר יציאה. תסמינים נוספים הם תחושת נפיחות ואי נוחות בבטן, גזים והיווצרות פצעונים.

אמת המידה להגדרה של העצירות היא אחת מאלה:

1. תדירות יציאות נמוכה משלוש בשבוע.

2. יציאות הכרוכות במאמץ (אף אם הן סדירות) או יציאות קשות/יבשות.

מי סובל מעצירות?

עצירות היא הפרעה שכיחה וסובלים ממנה כ- 20% מהאוכלוסייה. נשים סובלות מעצירות יותר מגברים, בגלל המבנה האנטומי של רצפת האגן. הלידה מהווה גורם מרכזי להיחלשות שרירים אלו: מתיחת שרירי האגן במהלך הלידה, בדומה לעצירות כרונית הכרוכה במאמץ יתר, יחלישו את העצב האחראי לתנועת שרירי האגן. אצל מבוגרים מעל גיל 60, הסיבה נובעת מאובדן שליטה על הסוגרים התחתונים.

מהן הסיבות לעצירות?

1. תרופות ותוספי תזונה ביניהם קודאין, איבופרופן, תוספי ברזל, תרופות נוגדות סידן, סוכריות נגד חומצה המכילות אלומיניום ולפעמים אפילו תרופות לטיפול בדיכאון.

2. הרגלים. אנשים דוחים לעתים את ההתרוקנות לפי שיקולי נוחות (חוסר היגיינה, חוסר פרטיות, צניעות, טיולים, מילואים וכו'). התאפקות מיותרת מעלה את ההסתברות לעצירות.

3. תזונה נטולת סיבים תזונתיים מסיסים (בלבד) כמו אלו הנמצאים בפירות, ירקות ודגנים מלאים מעלה הסתברות לעצירות.

4. שימוש יתר או קבוע במשלשלים. שימוש היתר פוגע במערכת העצבים ובתפקוד תקין של שרירי המעי, דבר המוביל לעצירות כרונית.

5. שינויים בתזונה. שינוי במרכיבי התפריט, אפילו אם מדובר בשינוי לטובה או בדיאטה הכרחית, עלול לפתח עצירות שהיא תגובה של מערכת העיכול לשינוי.

6. הפרעות ושינויים הורמונאליים. הורמונים משפיעים על יציאות. למשל, רמה גבוהה של אסטרוגן ופרוגסטרון מביאים לעצירות. מכאן העצירות שכיחה בזמן הריון.

7. מחלות הקשורות למעיים או למערכת העצבים המרכזית. ביניהם תסמונת המעי הרגיז, או ניוון טונוס המעיים לעת זקנה.

8. חוסר פעילות גופנית. ישיבה ממושכת וחוסר תנועתיות גורמים להתפתחותקשיות בקיבה, כמו כן עיכוב היציאה נוח יותר במצב זה.
9. יובש של הגוף. שתייה לא מספקת, מזג אויר יבש ונטול לחות מייבשים את הגוף בכלל ואת איברי מערכת העיכול בפרט וגורמים לעצירות.

10. גורמים פסיכולוגיים כגון מתח נפשי מתמשך או דיכאון. לחץ הנמשך לזמן ארוך, ציפייה חסרת מנוחה, דריכות או כוננות מתמשכת משפיעים על זרימת העיכול של המזון ומביאים לעצירות.

איך מטפלים בעצירות?

1. שתייה מרובה של מים - נוזלים מגבירים את הלחות במעיים ומרככים את הצואה. הכמות המומלצת היא 30 - 40 מ"ל נוזלים לק"ג משקל גוף. רצוי להימנע ממשקאות המכילים קפאין מאחר והם משתנים וגורמים לייבוש הגוף.

2. הגברת כמות הסיבים תזונתיים בתפריט - הסיבים מוסיפים נפח לתכולת המעיים מרככים את הצואה ומקלים על המעיים בהעברתה הלאה ובסילוקה. המעי הגס מגיב לצריכת תזונה עשירה בסיבים בהתכווצות שגורמת לגירוי ליציאה ודחיפת הצואה. סיבים תזונתיים מעלים את משקל הצואה בשל כמות המים שהם סופחים. רצוי להגיע לחמש מנות של פירות וירקות ביום, במידה ובלתי אפשרי ניתן גם לקחת כתוסף מזון.

3. פעילות גופנית - הליכה, שחיה והתעמלות המחזקת את שרירי הבטן, ובעיקר את השרירים הרוחביים. פעילות גופנית משפרת את זרימת הדם וממריצה את המערכות בגוף, כולל מערכת העיכול. יש להיוועץ ברופא לגבי התאמת הפעילות כאשר מדובר בעצירות של הריון או מחלה.


מה אוכלים? 
המקור הטוב ביותר לסיבים תזונתיים הוא פירות וירקות עם קליפתם, ובעיקר פירות הדר, שזיפים, תאנים, עגבניות וסלק.  מומלץ לאכול מאכלים המבוססים על דגנים מלאים המכילים תאית: לחם מלא, אורז מלא, אטריות מחיטה מלאה וכו', ומצד שני להימנע מהפחמימות המעובדות כגון אורז לבן, חלה, לחם לבן הגורמים לעצירות.


תמר הראל – דיאטנית קלינית
M.Sc