אי סבילות או אלרגיה

אלרגיה לחלבון חלב ואי סבילות לסוכר החלב לקטוז הן שתי תגובות קליניות היכולות להופיע בעקבות צריכת חלב ומוצריו. תגובות אלו שונות מהותית אחת מהשנייה ולכל אחת מהן סיבות, שכיחות ומאפיינים שונים. אבחנה ביניהן הכרחית לצורך טיפול תזונתי מתאים והורדת שיעורי הימנעות מיותרת ממוצרי חלב.


אלרגיה לחלב - הינה תגובה אימונולוגית (חיסונית) לאחד או יותר מחלבוני החלב. היא מופיעה אצל 2% עד 6% מהילדים בשנות הינקות והילדות המוקדמות ואצל רובם חולפת עד גיל 5 שנים. השכיחות במבוגרים היא 0.1% - 0.5% בלבד. שיעור התינוקות ה"מאובחנים" כסובלים מאלרגיה לחלב גבוה (עד פי 10!!) מהשיעור האמיתי. כתוצאה מכך תינוקות רבים נמנעים שלא לצורך ממוצרי חלב. הנקה היא הדרך היעילה ביותר למניעת אלרגיה לחלב, אך גם היא אינה יכולה למנוע את הופעתה באופן מוחלט.
הטיפול בתינוקות ובילדים שסובלים מאלרגיה לחלב כולל הימנעות ממוצרי חלב וייעוץ של דיאטנית קלינית לאיתור ומניעת חסרים תזונתיים.

אי סבילות ללקטוז - חוסר היכולת לעכל כמויות גדולות של לקטוז, כתוצאה ממחסור באנזים לקטאז, המפרק את סוכר החלב (הלקטוז). כאשר הלקטוז אינו מתפרק במעי הדק, הוא מגיע למעי הגס ועלול לגרום בו לתסמינים כגון התנפחות הבטן, גזים, כאבי בטן, בחילה ושלשול. תסמינים אלה מתרחשים במערכת העיכול בלבד ולא מעורבת בהם תגובה חיסונית.
ילדים בדרך כלל אינם מפתחים תסמינים של אי-סבילות ללקטוז, ורוב האנשים עם חסר בלקטאז חוו את תחילת התסמינים בסוף גיל ההתבגרות. אנשים עם אי סבילות ללקטוז יכולים לצרוך בדרך כלל חלב דל או נטול לקטוז בארוחה, או כמויות קטנות של לקטוז המצויות ביוגורט וגבינות קשות.

המלצות לסובלים מאי סבילות ללקטוז - מידת המחסור באנזים הלקטאז שונה מאדם לאדם, ולכן יש להתאים לכל אחד באופן אישי את סוג מוצרי החלב והכמות מהם הוא יכול לאכול.
מחקרים מראים כי מרבית האנשים שסובלים מתופעה זו מסוגלים לצרוך כמות לקטוז יומית השווה לזו שבשתי כוסות חלב, בשני תנאים: הראשון הוא שצריכת החלב או מוצרי החלב תעשה יחד עם ארוחה, והשני הוא שכמות הלקטוז המירבית שנאכלת בבת אחת שווה לזו שבכוס חלב.
אכילת תערובת של מזונות גורמת לשחרור איטי של הלקטוז, המקל על עיכולו במערכת העיכול. לכן מומלץ לאכול את מוצרי החלב יחד עם מזונות נוספים בארוחה. כדאי להתחיל בכמות קטנה (למשל חצי כוס חלב) ואם אין תופעות לוואי לנסות ולהגדיל את הכמות.
מוצרי חלב שונים מכילים כמויות משתנות של לקטוז. כך למשל, יוגורט מכיל פחות לקטוז בגלל החיידקים שנמצאים בו ומפרקים את הלקטוז. גם חלב דל לקטוז, קוטג' וגבינות קשות מכילים פחות לקטוז ממוצרי חלב אחרים.
אפשרות נוספת היא להיעזר בתוספת לקטאז (בנוזל או בטבליות) לפני אכילת מוצרי חלב.

חלב לבריאות - בתחילת שנת 2005 פרסם מינהל המזון האמריקני הנחיות חדשות לתזונה נכונה ובריאות. בהנחיות מומלץ לצרוך לפחות  3 מנות חלב ליום או שווה ערך להם כחלק מתזונה מאוזנת ובריאה. ההנחיות מתייחסות למוצרי החלב כאל נכס תזונתי שיש בכוחו לשפר את כלל התזונה ולעזור במניעת מחלות.
כיום מתייחסים למוצרי החלב כאל חבילה תזונתית שמספקת מלבד סידן גם מרכיבי תזונה נוספים החיוניים לבריאות, כגון חלבון איכותי, ויטמינים מקבוצתB כולל ויטמין ,B12 ויטמין A, אשלגן ומגנזיום.

תמר הראל – דיאטנית קלינית M.Sc