פסח, מצות ומשקל

חג הפסח הוא אחד המכשולים של המרזים. ליל הסדר וחול המועד מתרכזים בעניין אחד: אוכל, והרבה אוכל!!!

המטרה: לשקול בסוף פסח כמו ששקלנו בתחילתו. נראית משימה בלתי אפשרית? אפשרית בהחלט!!! אם נדע להתכונן בהתאם. כמה רעיונות ועצות כיצד להתכונן לחג הפסח הבא עלינו לטובה:

מצות

מצה אחת = שתי פרוסות לחם.

זו המשוואה שצריך לזכור וזו גם הסיבה העיקרית לעלייה במשקל במהלך החג. היא נאכלת כמעט בכול ארוחה כמצה או משתלבת במאכלים שונים: מציות, קניידלעך, פשטידות ועוגות.

המצה ,כמו הלחם, היא אינה תוספת הכרחית לכל ארוחה. בארוחת בוקר והערב השתדלו לאכול עד מצה אחת. בכל ארוחת ביניים, חצי מצה או תחליפים אחרים: פריכיות אורז, פירות, יוגורט.

השתדלו בארוחת צהריים לא לאכול מצות, גם לא במרק. זכרו כי בארוחות החמות לרוב יש תוספת פחמימתית (תפו"א, אורז, קטניות) ואין צורך להוסיף פחמימות לארוחה.

ארוחת החג

1. אכלו חצי שעה לפני ארוחת החג 1/2 מצה בתוספת טחינה או אבוקדו. כך תבואו רעבים במידה לארוחת החג והיכולת שלכם לבחור את המזונות אותם אתם מעוניינים לאכול גדולה יותר.

2. במהלך הארוחה הרבו בשתיית מים ומשקאות נטולי קלוריות.

3. אכלו מרק כפתיח לארוחה, מרק עשיר בנוזלים וסיבים ויוביל לתחושת שובע מוקדמת יותר.

4. השתדלו לאכול מזונות עשירים סיבים כגון: ירקות, סלטים, תבשילים על בסיס ירקות חיים או מבושלים. הסיבים ממלאים את הקיבה וגם הם גורמים תחושת שובע.

5. המנות העיקריות המומלצות הן בקר, עוף ודגים דלי שומן (בקלה, סול, סלמון). הימנעו ככל האפשר ממנות מטוגנות.

6. אסטרטגיה: זה שם המשחק! ישנם אנשים שיעדיפו לא לאכול כלל פחמימות בארוחה פרט למצות. בכך הם מצמצמים את מגוון המזונות אותם יאכלו בארוחה (וברוך השם יש הרבה כאלה).

ישנם כאלו שיעדיפו לאכול קצת מהכול על מנת ליהנות מהמגוון הרחב שיש בארוחה.

יש אנשים שנוקטים בשיטת " מלא צלחת פעם אחת בלבד". כלומר הם ממלאים את הצלחת בכל טוב פעם אחת ולא יאכלו יותר לאחר מכן.

אסטרטגיה נוספת לחג היא שיטת אחמ"ד שאומרת: "אכול חצי מכל דבר". כלומר אכלו מחצית מהכמות עליה חשבתם מראש.

פעילות גופנית

היו פעילים בחג יותר מתמיד ! הוסיפו עוד אימון שבועי במהלך החג. פעילות גופנית תגרום לגרעון קלורי שימנע עליה במשקל במהלך החג. צאו לטייל, טיילו עם הכלב, רכבו על אופניים. הרבו בפעילות מחוץ לבית במזג האוויר האביבי.

חשוב ליהנות מאווירת החג, לטעום מעט מכל דבר ולהשתדל לשמור על הגבולות. אל תשכחו שבחג פרט לארוחות החג אנו נוהגים לארח ולהתארח. במהלך שבוע זה מלכתחילה הצריכה הקלורית שלנו גבוהה יותר משבועות אחרים בהם אנו בשגרה.

זכרו כי הישראלי מעלה בממוצע 2 - 3 ק"ג במהלך החג. תוספת של 21,000 קק"ל במהלך שבוע ימים. חשבו כמה קשה אתם מתאמנים בחדר הכושר על מנת "לשרוף" 400 - 500 קק"ל.

חג שמח!

תמר הראל דיאטנית קלינית M.Sc